Prevencia fajčenia Prevencia šikanovania Prevencia drogových závislostí Prevencia požívania alkoholu Prevencia HIV/AIDS

Prevencia

Prevencia fajčenia

Čo neviete o fajčení? Fakty, ktoré vás možno šokujú...

 

Máte pocit, že o škodlivosti fajčenia už bolo povedané všetko a nič vás viac neprekvapí? My to skúsime.

Každá ďalšia obeť tabaku, ktorá začne fajčiť v mladom veku,

prinesie tabakovým spoločnostiam miliónové zisky.

Autor: SHUTTERSTOCK

Nebudeme tu rozoberať všetky choroby, ktoré s fajčením súvisia, hoci ich je zhruba päťdesiat. Zameriame sa na tie menej známe skutočnosti.

Vedeli ste napríklad, že do tabakovej zmesi sa primiešavajú aj cukry, vanilka, čokoláda a zvlhčujúce prísady, ktoré robia fajčenie "chutnejším" a znesiteľnejším? Dôvod je jednoduchý. Záujmom tabakových spoločností je, aby sa fajčiari-začiatočníci nenechali odradiť počiatočnou nepríjemnou chuťou cigarety. Firmy chcú, aby sa pre "ochutnávačov" fajčenie stalo príjemným zážitkom a ľahšie tak zabudli na tisíce toxických látok, ktoré cigarety obsahujú. Spoločnosti tak robia vediac, že tým predčasne pochovávajú polovicu svojich spotrebiteľov.

Vedeli ste napríklad, že: tabakový dym obsahuje viac ako 4 000 chemických látok vo forme častíc a plynov:

 • arzén - ako jed na potkany
 • dioxíny - ako spaľovne odpadu
 • formaldehyd - ako guličky proti moliam, ako látky na uchovávanie tiel alebo častí tiel mŕtvych
 • kadmium - ako umelé hnojivá, ako súčasti autobatérií a výfukových plynov
 • kyanid - ako jed na myši
 • metanol - ako raketové palivo
 • močovinu - ako ľudské výlučky
 •  oxid uhoľnatý - ako výfukové plyny (bezfarebný nedráždivý plyn, ktorý nevonia ani nesmrdí a vzniká nedokonalým spaľovaním tabaku a cigaretového papiera. CO je krvný jed, ktorý zamedzuje prenosu kyslíka z pľúc do iných orgánov. Vo vyšších koncentráciách spôsobuje smrť.)
 • decht - ako sadze v komíne (čierna lepkavá hmota, ktorá obsahuje množstvo jedov, z toho 40 rakovinotvorných (karcinogénnych))
 • nikotín - ako jed na vošky (bezfarebná olejovitá látka, ktorá dáva tabaku charakteristickú vôňu. Patrí medzi prudké rastlinné jedy. Je to návyková látka, ktorá spôsobuje závislosť.)

 

Viete, že: každá ďalšia obeť tabaku, ktorá začne fajčiť v mladom veku, prinesie tabakovým spoločnostiam miliónové zisky? To je tiež dôvod prečo sa stále vypláca tabakovým koncernom toľko investovať do reklamy a propagácie svojich výrobkov.

Vedeli ste, že: nikotín sa dostane do mozgu už do 10 sekúnd potom, čo vdýchnete dym z cigarety do pľúc?

Vedeli ste, že: jedna cigareta vyfajčená na 10 ťahov poskytne svojmu spotrebiteľovi 10 dávok drogy? Pri spotrebe 20 cigariet denne je to teda 200 dávok drogy!

Vedeli ste, že: keď sa škodlivé účinky cigarety u priemerného fajčiara opakujú 20 krát za deň, znamená to 7 300 krát za rok?

Vedeli ste, že: i jedna cigareta stačí, aby mozog dostal informáciu, že sa stretol s drogou, do pľúc vnikli látky schopné vyvolať zápalové ochorenie i rakovinové bujnenie, aby sa okamžite zúžili cievy a tkanivá pocítili nedostatok kyslíka, srdce pracovalo rýchlejšie a človek ochorel alebo dokonca náhle zomrel?

Vedeli ste, že: pobyt v zafajčenom prostredí môže u kardiakov a astmatikov vyvolať srdcový či astmatický záchvat? U zdravých ľudí vyvolá prinajmenšom podráždenie slizníc očí a dýchacích ciest. Veľmi časté sú bolesti hlavy, pocity nevoľnosti a závrate. Najviac zraniteľné pasívnym fajčením sú deti. Ich pľúca sú menšie a deti vdýchnu za rovnaký čas na kilogram hmotnosti viac škodlivín, než dospelý človek. Ľahšie ich postihnú infekcie dýchacích ciest a zápaly stredného ucha, vznikajú u nich alergie a navyše pasívne fajčenie môže súvisieť aj so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.

Vedeli ste, že: fajčenie spôsobuje

75 % pľúcnych ochorení
30 % nádorových ochorení – najviac rakoviny pľúc, pankreasu, hrubého čreva, konečníka, hrtana
20 % srdcovo-cievnych chorôb
        Ročne zomiera v EÚ 650 000 ľudí na následky fajčenia!

 

Cigareta – klinec do rakvy.pdf

Fajčiť či nefajčiť.pdf

Čo spôsobuje fajčenie.pdf

 

Koordinátor prevencie závislostí a sociálno-patologických javov v ZŠ Močenok

Mgr. Andrea Pápayová

 

Novinky

Kontakt

 • Základná škola, Školská 1699/23, Močenok
  Školská 1699/23
  951 31 Močenok
 • Základná škola: +421 x 037 6552894

Fotogaléria